Čvc 29

Vandellos i L’Hospitalet de l’Infant

do Města

Obec s trochu krkolomným názvem Vandellòs i L’Hospitalet de l’Infant se nachází cca 10 kilometrů ve vnitrozemí nejblíže k pobřežnímu letovisku L’Hospitalet de l’Infant. Okres pod který městečko spadá se jmenuje Conca de Barberà. Vandellos je malé celistvé městečko s 5839 obyvateli. Obec se nachází v kopcovité krajině v nadmořské výšce 281 metrů.

Vandellos leží v zatáčce silnice C-44 (Carretera de Hospitalet-Mora), nedaleko vede také pobřežní dálnice A7.

  

Co se týká historie, tak do té zde nejvíce zasáhl významný rod Entença z urozené Aragonské dynastie, který město velmi dlouhou dobu vlastnil a nechal zde vybudovat zajímavou pevnost.

Vandellos je takové malé a opravdu ospalé město, nicméně kopcovitá krajina a oprýskané omítky některých starých budov mu dodávají na atmosféře a zajímavosti.

Jestli je město něčím opravdu známé, tak je to jadernou elektrárnou Vandellòs (s bloky I a II). Ty se nachází na pobřeží v pomyslném trojúhelníku s L’Hospitalet de l’Infant. Elektrárny měly dva vážnější incidenty. První se stal roku 1983 na bloku Vandellòs I. Jednalo se o požár, který byl klasifikován na úrovni ohrožení 3 podle mezinárodní stupnice jaderných událostí (INES). Druhý incident se stal na bloku Vandellòs II dne 25 srpna 2004. Došlo při něm k prasknutí chladícího potrubí, což vedlo k úniku mírně radioaktivní mořské vody. Tento incident byl klasifikován jako úroveň stupňe 2 (ze 7) a provozovatel elektrárny za něj dostal pokutu ve výši více než 1,5 milionu euro. Dnes by ale oba bloky už měly být naprosto bezpečné.

  

Napiš komentář