Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci

Riudecanyes

Vnitrozemská obec Riudecañas je takovou větší malebnou vesnicí. Nachází se asi 10 kilometrů od pobřeží nejblíže k městu Cambrils. Zhruba stejně daleko je i historické město Reus. Centrum regionu Tarragona se pak nachází cca 25 kilometrů na východ. V Riudecanyes trvale žije 1118 obyvatel.

Obec má dlouhou historii o čemž svědčí první písemná zmínka z roku 1152 z listiny sepsané Ramónem Berenguerem IV. v Cambrils. Historik Eduard Toda ale naznačuje, že počátky města jsou ještě starší, což dokazují pozůstatky hradu, který zde prokazatelně stál již v roce 1162. Hrad se sice do dnešních dnů nedochoval, ale jeho výstavba pravděpodobně musela započít ještě dříve.

   (Pokračování textu…)

Tarragona centrum Costa Dorady

Tarragona je velké přístavní město v Katalánsku na severovýchodě Španělska a centrum stejnojmenné provincie. Zároveň je to takové neoficiální hlavní město riviéry Costa Dorada, protože se jedná o největší město a také se nachází zhruba v jejím středu.

TIP: Zajeďte si na dovolenou do Costa Dorada a užijte si španělského slunce.

Město má 140 184 obyvatel, uvádí se ale že v městské aglomeraci žije dohromady kolem 450 000 lidí (některé odvážné zdroje dokonce tvrdí  675.921 obyvatel). Tarragona je proslulá svými starověkými památkami, jejíchž význam podtrhuje to, že byla zapsána na seznam UNESCO. Tarragona je ale také moderním městem s obrovským přístavem. Z průmyslových odvětví je zde rozvinutá hlavně chemie.

   (Pokračování textu…)

L’Ampolla

La Ampolla je menší pobřežní obec na jihu pobřeží Costa Dorada. Nachází se v provincii Tarragona v oblasti s Dolního Ebra. Samotné město Tarragona je vzdálené asi 70 kilometrů na severovýchod. Pouhých 20 kilometrů na jih se ale nachází ústí jedné z největších španělských řek Ebro do moře. V L’Ampolla trvale žije 3.529 obyvatel (poslední sčítání proběhlo v roce 2011).

Historie obce

L’Ampolla má poměrně krátkou historie. Dlouhou dobu se jednalo jen o nevýznamnou rybářskou vesnici. Za město bylo prohlášené až roku 1937. O tento status ale záhy přišlo během španělské občanské války. Definitivní osamotnění pak přišlo až v roce 1989, kdy se po mnoha soudních sporech podařilo prosadit odtrhnutí od vnitrozemského města Perello.
Ve znaku města je maják. Vlajka města má dva pruhy rozdělené na koso, dole je zelený a nahoře modrý. Mezi nimi je pak dělící bílá čára.

  
(Pokračování textu…)

Cap Roig

Cap Roig je malá obec na jihu pobřeží Costa Dorada nedaleko ústí řeky Ebro do moře. Jedná se obec, která je administrativně součástí nedalekého městečka L’Ampolla, které je vzdáleno asi necelý kilometr na západ.

Cap Roig je čistě turistická obec. Nachází se zde hlavně prázdninové domy místních a apartmánové domy pronajímané hostům. Kromě toho se ve východní části nachází také poměrně velký hotelový komplex Les Oliveres Beach Resort.

  

Nechybí zde restaurace (Restaurant Perales) a také bar. Dvě menší písčité pláže se nachází přímo v obci. Na východním okraji je pak největší městská pláž. Celý resort je výborně přístupný po dálnici E15.
(Pokračování textu…)

Calafat malé letovisko

Calafat je menší pobřežní letovisko, které administrativně patří pod město Ametlla de Mar. Ametlla je vzdálené asi 5 kilometrů na jihozápad. Calafat je pobřežní letovisko, které se skládá po většinou z rekreačních letních domů. Jedná se většinou o typické letní domky na malém pozemku a s bazénem. Městečko má i svůj vlastní menší přístav, který slouží hlavně menším lodím.

  

Pláž je přímo ve městě jedna. Jedná se o malou písčitou pláž hned vedle přístavu. Tato pláž je dlouhá asi 200 metrů a je obklopena dvěma kamennými vlnolamy. Směrem na západ se nacházejí další třeba ještě menší pláže, zatímco na východě hned u sousedního L’Almadrava se nachází dlouhá písečná pláž.
(Pokračování textu…)

Vnitrozemské město Valls

Kostel ve Valls

Costa Dorada to nejsou jenom nádherné písčité pláže lákající k lenošení, ale také kraj s bohatou historií a zajímavým vnitrozemí. V tomto článku bychom vám tak chtěli představit středně velké město Valls, které leží ve vnitrozemí asi 20 kilometrů od pobřeží. Valls je hlavní město comarca Camp Alt a trvale zde žije 25 158 obyvatel. Jen pro zajímavost nadmořská výška je 230 metrů.

Město má krásné historické jádro. Za zmínku stojí hlavně kostel „Sant Joan“, jehož historie sahá až do šestnáctého století a „Capella del Roser“ s nádhernou mozaikou bitvy u Lepanta ze sedmnáctého století. Město Valls je rodištěm hudebního skladatele Roberta Gerharda (1896-1970). (Pokračování textu…)