O webu

Vítáme vás na cestovatelském webu CostaDorada.cz.

Na těchto stránkách naleznete spoustu zajímavých a užitečných informací o španělské riviéře Costa Dorada (také Costa Daurada). Chceme vám představit tuto nádhernou část Španělska a ukázat vám její památky, přírodu, historii, kulturu, tipy na výlety, zkrátka všechno co byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Costa Dorada se nachází na jihu Katalánska kolem nádherného historického města Tarragona. Název se dá přeložit jako zlaté pobřeží. Toto označení vzniklo od zlatavě písčitých pláží středozemního moře. Pláže jsou zde dlouhé s pozvolným vstupem do moře, takže jsou velmi vhodné i pro rodiny s dětmi.

Kromě pláží může Costa Dorada nabídnout i řadu antických a středověkých památek. Stejně tak zde můžete navštívit tradiční koridu, ve které se konají býčí zápasy.

Asi nejznámější zdejším střediskem je město Salou, které je známé jako moderní letovisko s rušným nočním životem, kvalitními apartmány, luxusními hotely, restauracemi, obchody, bary a diskotékami.

Na zbytku pobřeží ostře kontrastují typicky španělské rybářské vesničky s úžasnou atmosférou a moderní rekreační střediska zbudovaná teprve nedávno. Vnitrozemí je poseto vinohrady a olivovými a mandlovníkovými sady, stejně jako dalšími zajímavými městečky.

Samotná Costa Dorada se rozprostírá mezi městy Cunit na severu a deltou řeky Ebro na jihu. Celá riviéra má tak délku kolem 150 kilometru. Na severu až k Barceloně se pak rozprostírá menší riviéra Costa Garraf, která je někdy řazeno pod Costa Doradu podobně jako je Costa Maresme řazena pod Costa Bravu. Někdy se také jako součást riviéry bere celá delta řeky Ebro až k městečku Alcanar.

Samozřejmě abychom byly spravedliví, tak i Costa Dorada má své stinné stránky. Tarragona je známá jako centrum chemického průmyslu. Na severu riviéry u městečka L’Hospitalet de l’Infant se pak přímo u moře nachází jaderná elektrárna. Tento průmysl však prý neznamená žádnou hrozbu a Costa Dorada zůstává jednou z nejoblíbenějších španělských riviér.