Čvc 29

Město Cambrils

do Města

Cambrils je pobřežní město v okrese Baix Camp, provincii Tarragona v Katalánsku. Cambrils leží jenom 7.5 kilometru od oblíbeného turistického města Salou. Daleko není ani centrum Costa Dorady město Tarragona (cca 20 kilometrů východně). Kousek ve vnitrozemí se nachází město Reus (10 km), které má mezinárodní letiště. Tím do Cambrils a zmíněných okolních měst proudí davy turistů z celého světa. Cambrils je středně velké městečko ve kterém žije 32.422 obyvatel a pověstné jsou hlavně jeho pláže tvarované do malých zátok.

  

Historie Cambrils

Podíváme li se do historie, tak zdejší oblast byla osídlena už v pravěku. První doložené město zde vzniklo za časů Římské říše. Svědčí o tom archeologické nálezy objevené po celém starém městě. Obzvláště dochované jsou římské vily v La Llosa, které byly strategicky umístěny podél hlavní silnice Via Augusta do nedalekého hlavního města provincie Tarraca.

Plánujete navštívit Španělsko? Možná vás zaujme i Alicante.

Ve středověku už zde bylo malé městečko situované na pravém břehu říčky Torrent Alforja, která v letních měsících téměř vysychá. V 12. století byl Katalánským a Aragonským královstvím velmi podporován rozvoj zdejšího rovinatého regionu (Camp de Tarragona). Dokonce zde byl zbudován přístav. Ten hned využil roku 1229 Jakub I Aragosnký, když se vydal na Mallorku vyhnat Maory.

  

Asi nejvýznamnější kapitolou historie Cambrils je povstání proti vrchnosti roku 1640 v takzvané Katalánské revoltě, což byla historická epizoda související s 30-letou válkou. Král Philip IV Španělský takovou drzost samozřejmě nemohl tolerovat a poslal sem své dobře cvičené vojsko. Stateční obránci vydrželi bránit město tři dni, než jich většina padla hradby byly téměř kompletně zničeny. Na počest toho se každoročně koná festival Plaça del Setge na náměstí Siege, kde se zachovaly malé zbytky původních obraných zdí.

  

Jak vypadá město dnes?

Dnešní Cambrils je zajímavé město. Je na něm vidět, že hlavní rozvoj sem přinesly až poslední desetiletí. A to samozřejmě nejenom turisté, ale také průmysl koncentrovaný kolem Tarragony. Dnešní Cambrils tak vypadá, jako by ho tvořilo několik různých měst spojených dohromady. Nejstarší část se nachází nejvíce ve vnitrozemí (víc jak kilometr od pláží). Najdeme zde úzké uličky a zajímavé historické stavby. Naopak směrem k moři se nachází nejnovější část, která s trochou nadsázky teprve roste před očima. Velká část budov zde skutečně byla postavena až po roce 2000. Většinou se jedná o moderní budovy (nejčastěji 5 patrové), větší hotely nebo tedy starší nevzhledné paneláky. Nicméně jsou tu široké ulice se spoustou zeleně.

Na druhé straně říčky Torrent Alforja směrem na východ je to vesměs podobné. Domy jsou zde většinou starší z 20. století a na rozdíl od zmíněné nejnovější čtvrti jsou zde hustě na sobě, takže žádná zeleň. V této novější části města je i přístav. Ten je poměrně velký a slouží hlavně menším a středně velkým lodím. Zbylé části města jsou už více méně stejné a to jak směrem na východ, tak na západ. V těchto částech Camrils už se nacházejí vyhlášené písčité pláže. Nejblíže k vodě jsou hotely a za nimi pak dlouhé bloky apartmánů a soukromých vilek. Mezi turisty v Cambrils nejvíc převládají domácí Španělé.

  

Pláže

Pláže jsou zde písčité a velmi kvalitní. V západní části města se pláž dělí asi do deseti menších zálivů, lagun ohrazených vlnolamy. Díky tomu je zde také pozvolný vstup do moře. Nejvzdálenější laguny jsou větší a mají uprostřed malé kamenité ostrůvky, které jsou také součástí vlnolamů.

Ve východní části města je naopak dlouhá a rovná pláž, která je navíc v části blízko přístavu hodně široká. Kolem této pláže vede široká promenáda pro pěší a také hlavní ulice Avinguda de la Diputació. Další pláže a hotely pokračují dál podél pobřeží až do nedalekého města Salou.

  

Napiš komentář