Čvc 11

L’Ampolla

do Města

La Ampolla je menší pobřežní obec na jihu pobřeží Costa Dorada. Nachází se v provincii Tarragona v oblasti s Dolního Ebra. Samotné město Tarragona je vzdálené asi 70 kilometrů na severovýchod. Pouhých 20 kilometrů na jih se ale nachází ústí jedné z největších španělských řek Ebro do moře. V L’Ampolla trvale žije 3.529 obyvatel (poslední sčítání proběhlo v roce 2011).

Historie obce

L’Ampolla má poměrně krátkou historie. Dlouhou dobu se jednalo jen o nevýznamnou rybářskou vesnici. Za město bylo prohlášené až roku 1937. O tento status ale záhy přišlo během španělské občanské války. Definitivní osamotnění pak přišlo až v roce 1989, kdy se po mnoha soudních sporech podařilo prosadit odtrhnutí od vnitrozemského města Perello.
Ve znaku města je maják. Vlajka města má dva pruhy rozdělené na koso, dole je zelený a nahoře modrý. Mezi nimi je pak dělící bílá čára.

  

Ekonomika obce

V obci se nachází hned osm krásných písčitých pláží, které jsou mezi turisty velmi oblíbené. V blízkosti je také přírodní parku v deltě řeky Ebro, který velmi vyhledávaný mezi ekoturistiky.

Část obyvatel se stále věnuje rybolovu. Loví se zde hlavně krevety a také „zlaté rybky“ Dorada. V zemědělství je hlavní zdejší plodinou rýže a ovoce.

  

Dnešní podoba obce

L’Ampolla je moderní obec, který se rozprostírá kolem moře. Důležitý je hlavně zdejší přístav, který patří spíše k těm větším. Budovy jsou zde moderní, většinou se jedná o obytné domy do 5 pater. Nejdůležitější ulicí je Paseo del Centre, která vede středem města souběžně s mořem. Hned za městem také vede dálnice E15 (AP-7). Pláže se nacházejí přímo v obci, je jich tu sice víc, ale jsou poměrně malé.

  

Zajímavosti v okolí

Nejbližšími městy jsou vnitrozemské Camarles, Deltebre, La Cava. Za zmínku stojí také oblíbené letovisko Ametlla de Mar, vzdálené asi 12 kilometrů na východ směr Tarragona. Velmi zajímavá je také delta řeky Ebro, která je hojně využívána k zemědělství.

Web obce

Oficiální webové stránky města jsou http://www.ampolla.cat/

  

Napiš komentář