Srp 07

Calafell

do Města

Calafell je obec v Katalánsku v provincii Tarragona v regionu Penedes Baix. Ve městě žije 24 265 obyvatel a skládá se v podstatě ze tří menších měst: Calafell, Segur de Calafell a Playa de Calafell. Zajímavé je, že samotné Calafell se nenachází přímo u moře, ale asi 1.5 kilometru ve vnitrozemí.

Město má opravdu dlouhou historii a první zmínka o něm sahá až do roku 999. Zdejší oblast patřila pod klášter Sant Cugat. V roce 1076 ale přišel šlechtic Ramon Berenguer, který panství koupil za 800 zlatých mincí. Už v té době se zde začala rozvíjet malá obec. Ta však byla sužována mnohými problémy, ať už to byly ničivé epidemie (například moru) a nebo požáry, které město zachvátily opravdu nesčetněkrát.

  

Ekonomika byla založená hlavně na zemědělství. Nedostatek pracovních sil ale bránil dalšímu rozvoji. Populační růst nepřišel až do osmnáctého století a ještě v roce 1787 měla obec jen 493 obyvatel.

Nejvýznamnější rozvoj města ale přišel až v 20. století a to zásluhou turismu. V roce 1947 byl navrhnut projekt Zahradního města, který počítal s vybudováním nového městského centra v oblasti známé jako Quinta de San Miguel de Segur. K tomu skutečně došlo a tak se město začalo rozšiřovat i podél pobřeží a jeho nádherných písčitých pláží.

  

Calafell se nachází v hustě osídlené části Costa Dorady, kde na sebe navazuje jedna obec za druhou a to je i případl Calafell, které má dnes snad pět městských jader. Nejstarší jádro je situováno kolem malého náměstíčka Carrer Principal. Hned nad tímto náměstím se nachází také krásný středověký hrad, ze kterého je skvělý výhled do okolí. Zajímavou památkou je také kostel Santa Creu del Castell, postavený v jedenáctém století. Nejstarší historické jádro Calafell nikterak velké, ale rozhodně stojí za vidění.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.calafell.cat.

  

Napiš komentář